W świecie księgowości, zwłaszcza w kontekście księgowania i rozliczania zapasów (accounting for inventory), kluczowe znaczenie mają metody wyceny rozchodu rzeczowych aktywów obrotowych. W tym artykule przyjrzymy się metodom wyceny rozchodu zapasów, ale nie tylko tym, o których mówi polska ustawa o rachunkowości, ale również innym, które są popularne w środowisku międzynarodowym.
Wybór odpowiedniej metody pozwala przedsiębiorcom prawidłowo ustalić wartość kosztu sprzedanych produktów, towarów i materiałów oraz wartość bilansową zapasów. Dobór metody wpływa również na wynik finansowy przedsiębiorstwa, a także na wysokość należnych podatków.
Na początek, ciekawostka – samego wyrażenia „metody wyceny rozchodu zapasów” nie tłumaczy się bezpośrednio na angielski słowo po słowie, na zasadzie: “methods of inventory issue valuation” To nie jest poprawne tłumaczenie. Dla terminu: “metody wyceny rozchodu zapasów” po angielsku użyjemy wyrażenia: „cost flow assumptions”.
Metody wyceny rozchodu zapasów z polskiej ustawie o rachunkowości
Metody wyceny rozchody zapasów w polskiej ustawie o rachunkowości są zawarte w artykule 34, ust. 4 ustawy, który mówi, że:
1) według cen przeciętnych, to jest ustalonych w wysokości średniej ważonej cen (kosztów) danego składnika aktywów;
2) przyjmując, że rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najwcześniej nabyła (wytworzyła);
3) przyjmując, że rozchód składników aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najpóźniej nabyła (wytworzyła);
4) w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen (kosztów) tych składników aktywów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia.
Metody zawarte w cytowanej wyżej ustawie o rachunkowości po angielsku to kolejno:
1) Weighted Average Cost – metoda średniej ważonej, w skrócie WAC albo AVCO (drugi skrót od: Average Cost Method) – w tej metodzie wycena rozchodu następuje na podstawie średniej ceny wszystkich zakupów w danym okresie. Średnia jest obliczana po każdym przyjęciu nowych dostaw
2) First In, First Out – czyli pierwsze przyszło, pierwsze wyszło, w skrócie FIFO – zakłada, że zapasy, które jako pierwsze zostały przyjęte do magazynu, są również pierwsze wydawane. Założenie to powoduje, że księgowo zapasy o najstarszych cenach opuszczają konta księgowe w pierwszej kolejności, a stan magazynu ustala się na podstawie wartości najnowszych dostaw.
Ta metoda określana jest również akronimem LISH – Last In, Still Here
3) Last in, First Out – Ostatnie przyszło, pierwsze wyszło, w skrócie FIFO – przeciwieństwo metody FIFO, opiera się na założeniu, że najnowsze zapasy są rozchodowane jako pierwsze. Stan końcowy magazynu ustala się na podstawie najstarszych dostaw.
Ta metoda określana jest również akronimem FISH – First In, Still Here
4) Specific identification – każdy składnik zapasów jest indywidualnie oznaczony i jego koszt jest śledzony od momentu zakupu do momentu jego rozchodowania.
Inne metody wyceny rozchodu zapasów po angielsku
To, co zawiera nasza ustawa o rachunkowości to jednak nie wszystko. Inne metody znane na świecie to:
- FEFO (First Expired, First Out) – ta metoda skupia się na dacie ważności towarów. Wartość zapasów z najkrótszym terminem przydatności jest wyksięgowywana jako pierwsza.
- LOFO (Lowest In, First Out) – zgodnie z tym założeniem, zapasy o najniższej wartości są wydawane pierwsze.
- HIFO (Highest In, First Out) – odwrotnie do LOFO – zakłada, że pierwsze wydawane są zapasy o najwyższej wartości.
W języku angielskim możesz też się spotkać z jeszcze jednym skrótowcem NIFO.
NIFO to Next in, First out – następne przyszło, pierwsze wyszło. Jest to metoda wyceny rozchodu zapasów w oparciu o wartość odtworzeniową. NIFO nie jest akceptowalny do celów sprawozdawczości finansowej, ponieważ odnosi się do przyszłego kosztu, kosztu odtworzenia.
Jeśli chcesz poznać i przećwiczyć więcej słówek związanych z ewidencją i wyceną zapasów, skorzystaj z kursu online “Szlifuj swój księgowy angielski”.
Czujesz, że księgowy angielski jest ważną kompetencją. Ale…
dotychczasowe kursy nic Ci nie dały i nie chcesz tracić więcej pieniędzy i czasu na coś, co się nie sprawdza?
nie możesz znaleźć rzetelnych materiałów do nauki?
Właśnie w odpowiedzi na te problemy powstał kurs “Szlifuj swój księgowy angielski“, w którym przekazuję rzetelną wiedzę odnośnie księgowego angielskiego.
Krok po kroku przeprowadzę Cię w kursie przez cały proces nauki i pokażę, że księgowy angielski naprawdę da się ogarnąć!
Czas na proste ćwiczenie językowe
Dla każdego zdania ustal czy jest prawdziwe czy fałszywe.